Небезпека в соцмережах

Поради шкільної психологічної служби батькам

В Україні з´явились суїцидальні спільноти, які доводять підлітків до самогубств, змушують дітей проходити небезпечні квести. Вони називаються «Море китів», «Синій кит», «Тихий дім», «Розбуди мене в 4.20» та ін. У всіх прихильників таких груп на особистих сторінках зображені відео або малюнки з літаючими китами. Однак «групи смерті» постійно еволюціонують. З´являються все нові й більш витончені способи штовхнути підлітка до суїциду.

Так, нещодавно в Україні стрімко стала поширюватися небезпечна гра серед підлітків "Біжи або помри". Суть її полягає в тому, щоб на мобільний телефон зняти відео, як гравці перебігають дорогу якомога ближче до транспортного засобу, що рухається, і викласти його в мережі Інтернет. Уже є жертви.

А нещодавно батьків приголомшив рецепт перетворення дітей у вогняну фею, який розсилають дітям SMS-повідомленнями. Дитині пропонується включити вночі всі конфорки газової плити, не підпалюючи, і йти спати, щоб уранці стати феєю вогню з Вінкс. Ця "гра" також родом із соцмережі "ВКонтакте". Коментатори не виключають, що таке повідомлення могло прийти з однієї з так званих «груп китів».

За словами поліцейських, батьків має насторожити застосування хештегів: #домкитов, #морекитов, #млечныйпуть, #150звезд, #ff33, #d28, #хочувигру, # бегиилиумри і записи на своїй "стіні" цифр, від 50 і менше.

Батькам, щоб не допустити потрапляння дітей у небезпечні групи, рекомендується:

1. Приділяти більше уваги психологічному стану дитини (особливо пригніченому настрою, депресіям, нерозділеному коханню, самотності).

2. Перевіряти шкіру дитини на наявність пошкоджень (порізів). У разі їх виявлення – з’ясувати обставини, за яких вони з’явилися. Особливу увагу звертати на пошкодження різного роду у формі кита, метелика, єдинорога (символи груп, у яких дітям пропонується грати в смертельно небезпечні ігри).

3. Проглядати облікові записи дитини в соціальних мережах та групи, до яких вона входить, цікавитись вмістом спілкування в приватних чатах. Однак, не варто різко тиснути на дитину, улаштовуючи допит, перевірку всіх листувань у соцмережах і забороняти користуватися Інтернетом.

4. Обов’язково контролювати, які фото- та відеофайли розміщені в гаджетах дитини та толерантно й тактовно обговорювати їх.

5. Звертати увагу на коло спілкування дитини.

6. Намагатися зайняти вільний час дитини спортивними секціями або гуртками за інтересами. Організовувати спільне дозвілля членів усієї родини.

7. Завойовувати довіру дитини любов´ю й увагою. До речі, для відвертої розмови чудово підійде спільний прийом їжі: у такій обстановці легше зблизитися й налагодити контакт.

8. Навчайте дітей критично мислити й бути стійкими до підозрілих чужих вимог і пропозицій. Згадаймо одне з правил «груп смерті»: як тільки один із учасників груп цікавився в організаторів, хто вони та які цілі переслідують, його тут же виключали зі спільноти. Так ось, щоб підліток був більш стійким до маніпуляцій онлайн-«сектантів», потрібно навчити його критично мислити і ставити незручні запитання. І виховується ця навичка в першу чергу, у сім'ї. У кожної дитини повинна бути можливість запитати в мами чи тата: «Чому? Для чого мені це робити? ».

9. Регулювати режим сну. Сон є однією зі сфер життя дітей, яку дійсно варто жорстко контролювати, оскільки багато підлітків сидять у соціальних мережах саме вночі. Особливо небезпечний час – 4.20 ранку. Справа в тому, що в такому напівсонному стані набагато легше нав´язати дитині будь-яку інформацію, у тому числі й про суїцид. Вимикайте або обмежуйте Інтернет саме в нічний час.

Шановні батьки! Якщо ви помітили підозрілу поведінку своєї дитини, небезпечні написи та малюнки на сторінці ВКонтакті – звертайтеся за допомогою до психологічної служби школи, класного керівника. 

Живіть за «Правилами 8-ми обіймів». Обіймайте дитину не менше 8-ми разів на день, щоб вона відчувала вашу любов, тепло, підтримку, знала, що вона вам потрібна.